Alternatywny Kraków – co zwiedzać gdy widziałeś już Rynek, Wawel i Kazimierz

 

Kraków jest jednym z najpopularniejszych wśród turystów polskich miast. Znany w kraju i za granicą, oferuje mnóstwo ciekawych miejsc. Z łatwością można znaleźć przewodniki i strony internetowe z pokaźną listą miejsc do zwiedzania, większość z Was kojarzy pewnie Rynek, Wawel, Kazimierz, liczne muzea. Co jednak, jeżeli chcemy uniknąć tłumów turystów i zboczyć trochę z utartych ścieżek? Oto moja mocno subiektywna lista alternatywnych atrakcji Krakowa.

1. Obóz Płaszów / kamieniołom Liban

Pamiętacie film Stevena Spielberga „Lista Shindlera”? Część zdjęć do filmu kręcono w Kamieniołomie Liban, sąsiadującym z terenem niemieckiego obozu koncentracyjnego Płaszów. Istnieją tam liczne pozostałości scenografii wybudowanej na potrzeby filmu: imitacje płyt nagrobnych z cmentarza żydowskiego, ogrodzenie obozu koncentracyjnego, pozostałości instalacji przemysłowych, które w filmie „udawały” wieżyczki strażnicze. Miejsce jest bardzo klimatyczne i zazwyczaj nie ma tam zbyt wielu ludzi.

Kamieniołom Liban

Kamieniołom Liban

Sam teren obozu Płaszów to spory obszar zielony. Znajdziemy na nim pozostałości budynków obozowych, zdewastowanego cmentarza żydowskiego, czy tunele wydrążone w skałach. Obok stoi też dom, w którym mieszkał komendant obozu (wbrew filmowym scenom oddalony nieco bardziej od obozu).

2. Zalew Zakrzówek i Skałki Twardowskiego

Według mnie to najpiękniejsze tereny Krakowa, leżące na skraju Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Sam Zalew Zakrzówek powstał na terenie kopalni wapienia. Jest bardzo głęboki i na jego terenie znajduje się szkoła nurkowania. Jego brzegi są strome i skaliste, jest to miejsce stosunkowo niebezpieczne i każdego roku zdarzają się tutaj śmiertelne wypadki.

Zakrzówek

Zakrzówek

Skałki Twardowskiego z kolei to większy teren zielony, nadający się na dłuższe spacery i wykorzystywany też do wspinaczki. Teren był eksploatowany niegdyś jako kamieniołom, na jego obszarze można też znaleźć jaskinie, np. Jaskinię Twardowskiego. Legenda tłumaczy powstanie skałek w wyniku eksplozji spowodowanej alchemicznymi eksperymentami Pana Twardowskiego.

Teren Skałek Twardowskiego i Zakrzówka służył wielokrotnie jako plan filmowy, kręcono tu m.in. zdjęcia do filmów: „Czerwony Pająk” (2015), „Boże skrawki” (2001).

Ponieważ Zakrzówek i Skałki Twardowskiego leżą w Bielańsko-Tynieckim Parku Krajobrazowym, służą za świetny początek długich spacerów i wycieczek rowerowych. Są tutaj oznaczone szlaki, a w pobliżu znajduje się np. Górka Pychowicka, z której jest piękny widok na okolicę.

3. Spacer Młynówką Królewską

 

Młynówka Królewska jest ścieżką biegnącą przez Kraków, w większości w oddaleniu od ulic i ruchu samochodowego. Można ją pokonać pieszo lub rowerem albo rolkami. Jej długość to prawie 4,5 km. Funkcjonuje jako park miejski, historycznie przebiega wzdłuż sztucznego koryta rzeki Rudawy, przekopanego jeszcze w XIII w.

Jest to bardzo przyjemny i cichy szlak, wiodący przez Kraków, gdzieniegdzie tylko przecinający się z większymi ulicami. Idealne miejsce na wiosenny spacer.

4. Podgórze

Podgórze jest dzielnicą Krakowa, trochę mniej znaną i docenianą sąsiadką Kazimierza. W czasie II Wojny Światowej na jego terenie znajdowało się getto żydowskie i słynna fabryka Oskara Schindlera. Na terenie Podgórza znajdziemy dużo starej zabudowy i ciekawych miejsc. Można się wybrać na spacer po Podgórzu przechodząc np. od Kazimierza przez Kładkę Bernatka.

Na terenie Podgórza można znaleźć m.in. wymienioną fabrykę Oskara Shindlera (obecnie świetne muzeum), Plac Bohaterów Getta z muzealną Apteką „Pod Orłem”, Rynek Podgórski, Kamieniołom Liban, Kopiec Krakusa, Cmentarz Podrógrski i wiele innych ciekawych obiektów i miejsc.

 

5. Ogród Doświadczeń

Krakowski Ogród Doświadczeń jest właściwie oddziałem Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Znajduje się w oddaleniu od centrum, na terenie Parku Lotników Polskich, w sąsiedztwie Kraków Areny i Centrum Handlowego M1.

Na powierzchni ponad 6 ha parku rozmieszczone są:
- urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki,
- ekspozycja geologiczna „Geo-gródek”,
- ekspozycja sensoryczna „Zapachowo”,
- zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema – „Lem-birynt”.

Świetne miejsce na pożyteczne i ciekawe spędzenie czasu z dziećmi. Wejście jest płatne, warto zapoznać się z godzinami otwarcia na stronie oficjalnej.

6. Nowa Huta

Nowa Huta, czyli dzielnica o złej sławie ;) Dawniej osobne miasto, zaprojektowane i wybudowane od zera w czasach PRL. Mimo opinii niebezpiecznej, która jest raczej stereotypem niż faktem, zdecydowanie warta jest zwiedzenia. Chociaż na terenie Nowej Huty znajdują się liczne blokowiska, w rzeczywistości dzielnica ta jest bardzo ładna i zielona. Dominują tam szerokie aleje, pełne drzew i kwiatów. Znajdziemy tam m.in. interesującą architekturę z czasów PRL, muzeum PRL i oczywiście Kombinat.

________________________________________________________________

A może macie propozycje jakiś innych miejsc, które nie przyszły mi do głowy? Zapraszam do dopisania w komentarzu :)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>