Guides by Lonely Planet – dobry przewodnik, który mógłby być lepszy

Lonely Planet to chyba najbardziej znana i najlepiej oceniana marka przewodników turystycznych na świecie. Sam korzystałem z ich przewodnika w formie papierowej. Postanowiłem więc sprawdzić, jak sprawuje się ich przewodnik w formie aplikacji. Czytaj dalej.

ocena: 6/10
Dostępne miejsca

Dostępne miejsca

 

Pierwsze co się rzuca w oczy po uruchomieniu aplikacji to bardzo ładny design. Aplikacja jest estetyczna, czytelna i intuicyjna w obsłudze. Po uruchomieniu powinniśmy znaleźć miasto, które nas interesuje spośród dostępnych, aby pobrać informacje o nim (co dzieje się błyskawicznie). Lista jest spora, ale nie tak długa jakbym chciał. Nie znalazłem niestety miejsc, w które chcę się wybrać na Krecie. Przetestowałem ją więc na znanym mi Krakowie.

Widok mapy

Widok mapy

Miejsca do obejrzenia posortowane są wg kategorii. Np. historyczne, architektura, kultura. Są też sklepy, restauracje i miejsca z noclegiem. Baza miejsc nie jest wyczerpująca i mam wrażenie, że znajdziemy tu miejsca, których właściciele wykupili miejsce w aplikacji.

Plusem jest natomiast to, że o większości miejsc mamy mnóstwo informacji. Np. na temat Wawelu możemy przeczytać mnóstwo faktów, zupełnie jak w papierowym przewodniku. Znajdziemy też najpotrzebniejsze informacje typu: strona internetowa, telefon, adres, położenie na mapie, godziny otwarcia, numery dojeżdżających tramwajów, ceny biletów, miejsca w pobliżu.

Miejsca

Miejsca

Z tego co przetestowałem, wszystko działa offline (dane pobieramy wcześniej). Jednakże aplikacja na moim telefonie działa bardzo niestabilnie. Czasem wraca do głównego ekranu, raz się zawiesiła.

Porównując do innych darmowych aplikacji baza miejsc jest nadal uboga. Nie mamy też żadnego systemu ocen i komentarzy użytkowników, jesteśmy zdani na opinie przewodnika. Plusem aplikacji jest duża ilość informacji na ich temat, którą może przebijać inne przewodniki. Jeżeli Lonely Planet rozwinie swoje przewodniki, mają potencjał by być lepszymi od innych.

 

Informacje o miejscu

Informacje o miejscu

Plusy:

+ aplikacja darmowa

+ działa offline

+ bardzo dużo informacji na temat poszczególnych miejsc

 

Minusy

- brak polskiej wersji językowej

- na razie zbyt mało przewodników

- niestabilne działanie, zawieszanie się aplikacji, restarty

- brak ocen i komentarzy użytkowników

Podstawowe parametry:

Ogólnie:
- bezpłatna 
- ma polską wersję językową 
- częściowo działa offline 
- w pełni działa offline 
- działa bez zakładania konta 
- nie zawiera reklam 

Mapy:
- działają offline 
- nawigacja (w zewnętrznej aplikacji)
- nawigacja działa w trybie offline  
- znajduje miejsca w pobliżu 

Polecane miejsca:
- podział na kategorie, filtrowanie miejsc 
- zawiera oceny i recenzje miejsc 
- zawiera fotografie miejsc 

Wyszukiwanie:
- miejsc/atrakcji/zabytków 
- hoteli 
- restauracji 
- sklepów 
- lotów/pociągów 

Funkcje dodatkowe:
- propozycje wycieczek 
- najpotrzebniejsze informacje 
- komunikacja miejska (częściowo)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>