Poradnik: Jak samemu zorganizować wyjazd

Zaplanowanie swojego własnego wyjazdu jest prostsze niż może się wydawać. Obecnie dzięki internetowi możemy wszystko zrobić bez wychodzenia z domu i dotykania słuchawki telefonu. W tym poradniku postaram się wymienić kilka elementów, które warto wziąć pod uwagę planując wyjazd.

Kolejność poniższych kroków jest umowna, równie dobrze można rozpocząć od kupna biletów w promocji, później martwiąc się o zorganizowanie całej reszty :)

 

1. Wizy, szczepionki, ubezpieczenie, kwestie prawne

Przy wyjazdach krótkodystansowych jest mniej kwestii do sprawdzenia, na terenie UE wystarczy nam do podróżowania dowód osobisty i właściwie można wsiadać w samolot/samochód/autobus/pociąg. Im dalej tym więcej jest dodatkowych kwestii do zweryfikowania.

a) wizy

Poza Unią Europejską (Strefa Schengen) rzecz jasna jest wymagany paszport, zwykle ważny przynajmniej przez najbliższe pół roku. Do wielu krajów wstęp będzie możliwy dopiero po otrzymaniu wizy. Czasem jest to tylko formalność, wiążąca się z określoną opłatą, do załatwienia na miejscu, ale czasem wiąże się to ze składaniem wniosków w konsulatach i kosztami dodatkowymi. Bywa, że w uzyskaniu wizy pomagają różne firmy, dzięki czemu można to załatwić korespondencyjnie, jednak oczywiście za dodatkową opłatą. Czasem jednak jest to prostsze niż np. osobista podróż i spędzenie całego dnia w konsulacie w Warszawie.

b) szczepionki, ochrona zdrowia

Wyjeżdżając poza kontynent europejski, np. do Afryki, warto sprawdzić jakie są zalecane szczepienia przed wyjazdem w tym kraju. Takie tematy lepiej sprawdzać z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż nie każdą szczepionkę można wziąć w ostatniej chwili. Nie na wszystko można się zaszczepić, jak np. w przypadku malarii, dlatego warto wiedzieć w jakie ewentualnie leki warto się zaopatrzyć.

Informacje takie można znaleźć na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych czy wszelakich poradnikach dla podróżników wyjeżdżających do danego kraju. Warto też poszukać wszelkich przydatnych porad (np. na forach internetowych), mówiących czego unikać, czego nie pić, czego lepiej nie jeść itp.

Czasem trzeba się liczyć z tym, że nawet mimo zastosowania środków zapobiegawczych, nasz organizm odczuje zmianę klimatu / kuchni / strefy czasowej, co może przysporzyć czasowych dolegliwości.

c) ubezpieczenie podróżne

Wyjeżdżając warto zadbać o ubezpieczenie podróżne. Na terenie Unii Europejskiej warto zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą NFZ wydaje bezpłatnie (więcej tutaj). Nie zawsze jednak jest to wystarczające zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych okoliczności, dlatego warto zadbać o ubezpieczenie podróżne, które często nie jest kosztowne. Poza ceną warto sprawdzić co obejmuje ubezpieczenie i czy w kraju do którego się kierujemy będzie ono honorowane. W krajach bardzo egzotycznych i mniej cywilizowanych może być trudniej o opiekę medyczną inną niż prywatna, płatna na miejscu. Pomocy przy wyborze właściwego ubezpieczyciela warto szukać na forach podróżniczych.

d) pozostałe kwestie prawne

Kolejnym elementem wartym sprawdzenia są dodatkowe obowiązki prawne, które musimy spełnić wyjeżdżając do niektórych krajów. W krajach UE takich sytuacji prawie nie ma, natomiast im dalej od granic kraju tym bardziej sytuacja się zmienia. Częstym obowiązkiem jest obowiązek meldunkowy, nakazujący po przyjeździe do kraju zameldowanie się na najbliższym posterunku policji ze wskazaniem miejsca pobytu. Przed zdecydowaniem się na kierowanie pojazdem za granicą należy sprawdzić czy nasze prawo jazdy jest respektowane, należy zapoznać się z różnicami w zasadach ruchu drogowego itp. Informacji takich warto szukać na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz forach podróżniczych.

2. Wybór terminu wyjazdu

Jeżeli masz wpływ na termin wyjazdu i możesz go sobie w miarę swobodnie wybrać, dobrze zastanów się nad tym kiedy planujesz podróż. Nie zawsze pierwsza myśl jest najlepsza.

Jeżeli planujesz wyjazd w egzotyczne miejsce, zweryfikuj warunki pogodowe, poza temperaturami i poziomem opadów zwróć uwagę na cykliczne zjawiska takie jak np. monsumy. Jeżeli planujesz głównie odpoczywać na plaży to rzecz jasna warto szukać najbardziej słonecznych miesięcy, ale jeżeli planujesz aktywne zwiedzanie, podróżowanie z miejsca na miejsce, to może warto się zdecydować miesiące gdy temperatura jednak trochę spada.

Pamiętaj też, że każda destynacja ma swój szczyt sezonu, a nie zawsze przyjemne jest zwiedzanie jakiegoś słynnego miejsca razem z kilkoma tysiącami innych turystów, którzy wpadli na ten sam pomysł. Zastanów się, czy nie lepiej wyjechać przed lub po głównym sezonie turystycznym.

W wielu krajach odbywają się wielkie masowe imprezy i nie zawsze jest dobrze nakładać sobie na nie plany turystyczne. Tak jest np. w Chinach, gdzie przy świętach państwowych miliony ludzi (dosłownie) wsiadają do pociągów i zaczynają przemieszczać się po kraju. Korzystanie z komunikacji a nawet poruszanie się po miastach jest bardzo utrudnione. Jeżeli nie chcemy uczestniczyć w danym wydarzeniu często prościej jest przesunąć termin wyjazdu.

3. Zaplanuj formę wyjazdu

Zastanów się jaka forma wyjazdu jest dla ciebie najciekawsza, może to być podróż w jedno miejsce, a może to być wycieczka objazdowa z powrotem w to samo bądź inne miejsce.

Jeżeli jedziesz w miejsce bogate w atrakcje zgrupowane w jednym miejscu, z reguły najlepiej sprawdza się najprostszy model wyprawy: dotarcie w określone miejsce, które stanowi bazę naszej wycieczki i skąd można swobodnie zwiedzać okolicę. W takiej sytuacji warto dowiedzieć się jak dotrzeć z lotniska/dworca do miejsca noclegu. Dobrze zorientować się w miejscowej komunikacji publicznej / możliwości wynajęcia samochodu itp. Często wcześniejsze przeprowadzenie wywiadu zaoszczędzi twój czas i pieniądze.

Inną opcją jest wypad w jedno miejsce, a następnie przemieszczanie się od punktu do punktu. Można do tego wykorzystać miejscową komunikację: autobusy, pociągi, promy i co się tylko nawinie. Jest to zwykle znacznie ciekawsza forma zwiedzania, pozwala zwiedzić znacznie więcej, jednak jest też bardziej wymagająca. Jest to często większe wyzwanie organizacyjne, taki sposób zwiedzania dla niektórych może też się okazać zbyt męczący fizycznie. Może się jednak też okazać znacznie ciekawszą przygodą niż spędzenie całej podróży w hotelu z basenem :)

4. Wybierz atrakcje

Niektórzy preferują zwiedzanie spontaniczne, poruszanie się po okolicy i chłonięcie klimatu miejsca, które przyszło nam odwiedzić. Ma to swoje zalety, na pewno taki podróżniczy „freestyle” pozwala bardziej odpocząć i zrelaksować się.

Z drugiej strony w moim wypadku myśl, że minąłem na wycieczce o dwie przecznice miejsce, które jest super ciekawe i gdybym wiedział, że tam jest, na pewno chciałbym je zobaczyć, byłaby trudna do przełknięcia :) Bywają podróże, które wiadomo że można odbyć raz na jakiś czas lub nawet raz w życiu, w takim wypadku warto mieć wytypowane chociaż kilka najciekawszych obiektów wartych zobaczenia. Tutaj pewnie moja rada nie jest nawet potrzebna, wystarczy wpisać w Google „co warto zobaczyć w XXX” i mamy gotowe wyniki. Jest tylko jedno „ale”. Większość stron i przewodników opisuje najbardziej znane miejsca, gdzie roi się od turystów, oczywiście zwykle są to atrakcje, które warto zwiedzić, ale czasem warto pokopać głębiej w czeluściach internetu, przeczytać kilka ciekawych blogów lub relacji z podróży, aby odkryć najciekawsze smaczki. Często w ten sposób można zwiedzić miejsca niebanalne, bardzo ciekawe, a w dodatku zwykle bez tłumu turystów i dodatkowych wydanych dolarów/euro czy innej waluty.

5. Kup bilety / zarezerwuj nocleg

Oczywistym jest, że aby jakieś miejsce zwiedzać, trzeba się tam jakoś dostać. Jak znaleźć tani bilet lotniczy, opisuję w tym poradniku. Często warto również wcześniej zadbać o nocleg, aby uniknąć kłopotu i nieprzewidzianych wydatków na miejscu. Kilka być może przydatnych tobie i ciekawych sposobów na szukanie noclegu opisuję w tym poradniku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>