Poradnik: Jak znaleźć tani lot

Poniższy poradnik nie mówi o tym, jak znaleźć lot, ale jak znaleźć możliwie najtańszy lot w promocji, gdzie szukać, jakich użyć narzędzi i tricków, kiedy to robić. Znalezienie taniego lotu zwykle wiąże się z poświęceniem czasu i energii, tak więc do ciebie należy decyzja czy decydujesz się na wysiłek (lub liczysz na łut szczęścia), czy może jednak wygodniej będzie dla ciebie kupić po prostu pierwszy lepszy bilet lotniczy.

Jak tanio można latać? Bardzo tanio, w skrajnych przypadkach loty po Europie można znaleźć od kilku złotych, a nawet przysłowiowej złotówki. Loty na dalsze dystanse również można znaleźć w niesamowitych cenach. Jedna z najlepszych promocji (chociaż bardzo kombinowanych), jakie widziałem pozwalała dotrzeć do USA poniżej 800 zł. Są to oczywiście nieliczne sytuacje, lepiej nie nastawiać się na aż tak korzystne warunki, czasem jednak można się pozytywnie zaskoczyć.

Stopień trudności znalezienia lotu zależy od tego jak mocno sprecyzowany masz kierunek, gdzie chcesz lecieć. Jeżeli ukierunkowujesz się tylko na kraj / region, jest oczywiście łatwiej. Jeżeli zależy ci na konkretnej destynacji, będzie już trochę trudniej.

Zakładam, że szukasz biletu sprzedawanego w promocji, dlatego weź pod uwagę ważną kwestię:
- promocja ma to do siebie, że jest ograniczona w czasie, biletów promocyjnych może też być dostępnych np. tylko kilka sztuk na dany lot. Jeżeli po znalezieniu świetnej okazji, przez następny tydzień masz zamiar zastanawiać się nad zakupem biletu, prawdopodobnie nic już z tego nie będzie. Szukając promocyjnego lotu, przygotuj się na konieczność szybkiego zakupu biletu (nawet tego samego dnia!);

Strony internetowe tropiące promocje lotnicze

Pierwszym pomocnym sposobem szukania promocji są strony internetowe, na których można znaleźć aktualne okazje. Ostatnio tego typu stron powstało bardzo dużo, wymienię jedynie kilka, które przeglądam najczęściej:

www.fly4free.pl – świetna strona, gdzie informacje o promocjach pojawiają się chyba najszybciej, znajdziesz tam wszystko o tanich lotach i nie tylko.

www.loter.pl – strona podobna do tej powyżej

www.krakolot.pl – przykład strony z informacjami o promocjach dla wylotów z konkretnego miejsca, w tym wypadku z Krakowa

Trochę więcej szczegółów jak efektywnie przeglądać te strony na przykładzie fly4free:
- na stronie głównej wymienione są najbardziej atrakcyjne okazje, a nie wszystkie
- po przejściu na forum w kolejnych wątkach mamy wymieniane następne promocje, które mogą nie trafić na stronę główną
- ZAPYTAJ :) jeżeli nie ma promocji na twój kierunek, zadaj pytanie na forum, w większości wypadków ktoś będzie starał się pomóc
- pogrzeb trochę we forum, możesz się np. dowiedzieć że któraś z linii lotniczych ma jakieś cykliczne promocje i twój kierunek powinien się pojawić wkrótce w dobrej cenie

Szukanie na własną rękę – strony linii lotniczych

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby prostu sprawdzić strony linii lotniczych operujących na danym kierunku w poszukiwaniu promocji. Jest to jednak trudne i bardzo czasochłonne, niemniej jednak i w ten sposób zdarza się znaleźć jakieś ciekawe promocje.

dobra rada: kombinuj :)

Gdy się trochę natrudzić, może się okazać, że najtaniej wyjdzie lecieć w jednym kierunku innymi liniami, a wrócić innymi. Lub może się okazać, że opłaca się wylecieć z Warszawy, a wrócić do Krakowa. Trochę „kombinowania” i kreatywności może zdziałać cuda.

Korzystanie z wyszukiwarek lotów

Szukanie lotów w ramach jednej linii lotniczych jest czasochłonne. Istnieją jednak wyszukiwarki lotów, które sprawdzają ceny wielu operatorów lotniczych jednocześnie na wybranym kierunku. Przykładem takiej strony może być np. www.skyscanner.pl czy www.kayak.com. Ten sposób często się sprawdza, ale warto pamiętać, że wyszukiwarki nie porównują lotów wszystkich linii lotniczych i mogą wiele pominąć.

Ważna sprawa: nie rezerwuj biletów ze strony porównywarki lotów – zwykle doliczana jest dodatkowa prowizja. Sprawdź cenę na stronie danych linii lotniczych, w 90% przypadków będzie niższa (chociaż nie jest to regułą, bywa że pośrednik ma niższą cenę – zawsze sprawdzaj! ).

Często porównywarki lotów jak m.in. dwie wymienione poniżej, dostępne są też w formie aplikacji na urządzenia mobilne, co jest ich dodatkowym atutem – można szukać promocji np. w drodze tramwajem itp.

Korzystanie ze specjalistycznych programów

Gdy przeszukiwanie stron ręcznie nie wystarczy, a lotów zdarza ci się szukać często, możesz spróbować skorzystać z jednego z programów do wyszukiwania najtańszych lotów.

Przykładem takiego programu jest Azuon, dosyć dokładnie omówiony na stronie fly4free, tak więc nie będę się powtarzał:

http://www.fly4free.pl/azuon-tak-znajdziesz-najtansze-bilety-lotnicze/

Program nie jest doskonały, ale bywa pomocny. Jest on płatny, ale korzystają z niego również niektórzy użytkownicy takich stron jak właśnie wspomniane fly4free. Jeżeli nie chcesz płacić za program, zamieść swoje pytanie na forum, prawdopodobnie ktoś pomoże. Wersję demo programu można oczywiście wypróbować za darmo, do ściągnięcia ze strony producenta.

Kiedy rezerwować bilety

Nie bez znaczenia pozostaje termin, w którym szukasz tanich lotów. W zależności od danych linii lotniczych sposób ustalania cen i promocji jest różny. Często bywa tak, że bilety droższe są w weekend, a tańsze w środku tygodnia. W przypadku np. Ryanair, promocyjne bilety często pojawiają się ok. 2 miesiące przed terminem wylotu, po czym stopniowo drożeją gdy termin lotu się zbliża. Pojawiają się też często oferty typu last minute.

Czasami porady kiedy najkorzystniej szukać biletów można znaleźć na forach internetowych, z czasem przeglądając promocje można samodzielnie zaobserwować pewne reguły.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>