Smartfon w podróży

czyli najlepsze (darmowe) aplikacje dla Androida

(zaktualizowano: 7.09.2015)

 

czytaj też:
recenzje aplikacji – przewodników na smartfony

 

Osobiście jestem nieco gadżeciażem, więc od dawna podróżuję ze smartfonem i mam już z nim parę doświadczeń. Aplikacji teoretycznie przydatnych w podróży są setki, ale tylko część z nich ma rzeczywiście praktyczne zastosowanie. Oto kilka wskazówek i aplikacji sprawdzonych w praktyce, które mogą i Wam się przydać podczas podróży i wycieczek.

Wskazówka: jeżeli chcecie korzystać ze smartfona w podróży, proponuję wcześniej przejrzeć listę przydatnych aplikacji i zainstalować je jeszcze w domu, gdy mamy dostęp do sieci WiFi, aby uniknąć później niepotrzebnych opłat, zwłaszcza jeżeli planujesz wyjazd za granicę.

 

iPolak

Na początek iPolak, czyli oficjalna aplikacja Ministerstwa Spraw Zagranicznych, mająca stanowić tzw. „musiszmieć”, kompendium najważniejszych informacji i komunikatów pomocnych w wyjazdach zagranicznych. Po uruchomieniu aplikacji i wybraniu kraju, który nas interesuje dostajemy podstawowe informacje, podzielone na kategorie: bezpieczeństwo, zdrowie, cło, informacje dla kierowców itp. Są to informacje, które są również dostępne na stronach internetowych MSZ.

iPolak

iPolak

Na pozostałych zakładkach znajdujemy również kontakt do placówki MSZ na terenie danego kraju, telefon kontaktowy w sytuacjach alarmowych oraz bieżące komunikaty MSZ. Aplikacja nie zajmuje dużo miejsca i daje łatwy dostęp do informacji które mogą się przydać, gdy coś pójdzie nie tak.

Zalety: najpotrzebniejsze informacje z MSZ zebrane w jednym miejscu
Wady: brak integracji z systemem Odyseusz, małe problemy formatowaniem tekstu i nawigacją w aplikacji

Link: iPolak 3.0

 

Komunikatory

Będąc za granicą warto zadbać o możliwość skontaktowania się z rodziną i przyjaciółmi. Telefonowanie naraża nas na koszty połączeń w roamingu. A ponieważ w wielu miejscach (hotele, pensjonaty, bary, miejsca publiczne) można korzystać z sieci WiFi, warto zamiast telefonu użyć jednego z licznych komunikatorów. Komunikatory typu Facebook Messanger, Skype, Viber czy WhatsApp dają oczywiście możliwość wysyłania wiadomości i prowadzenia rozmów głosowych między użytkownikami tych aplikacji, ale to nie koniec możliwości. Większość z nich po doładowaniu konta daje też możliwość telefonowania na normalne numery telefonów na całym świecie, a koszt jest znacznie niższy niż rozmowy w roamingu. Zwykle kilkanaście groszy za minutę. Jeżeli więc planujecie rozmowy z zagranicy, warto rozważyć takie rozwiązanie. Trzeba tylko pamiętać o doładowaniu wcześniej środków na konto.

Zalety: można dzwonić bardzo tanio
Wady: konto trzeba doładować z góry, działa tylko tam gdzie będzie dostęp do internetu

Tłumaczenia i słowniki

Słowników i różnorodnych tłumaczy dostępnych na Androida jest bez liku. W zależności od potrzebnego języka można sobie ściągnąć odpowiednią aplikację. Jedna z nich jest już jednak pewnie w Waszym telefonie.

Tłumacz Google

jest prostą, ale zazwyczaj wystarczającą aplikacją, ponadto mającą ciekawe funkcje. Oprócz standardowego tłumaczenia wyrazów i całych zdań (co jednak wychodzi różnie), daje też możliwość odsłuchania wymowy wyrazów. Ciekawą funkcją jest rzeczywistość rozszerzona i tłumaczenie „w locie” tekstów, na które skierujemy kamerę. Działa to bardzo widowiskowo, jednakże tam gdzie przyda się najbardziej (czyli za granicą) będzie tej funkcji najtrudniej użyć, ponieważ wymaga dostępu do sieci.

Aby skorzystać ze standardowej funkcji tłumacza, należy wcześniej ściągnąć słownik w języku, który chcemy tłumaczyć. Odtwarzanie wymowy i tłumaczenie w rzeczywistości rozszerzonej (przez najechanie aparatem), zadziała tylko z aktywnym dostępem do internetu.

Zalety:  prosta i łatwo dostępna aplikacja (prawdopodobnie masz ją zainstalowaną), wymowa, tłumaczenie zdań, rzeczywistość rozszerzona (tłumaczenie napisów z aparatu w locie), obsługa wielu języków (aż 90), tłumaczenie wymawianego tekstu
Wady: zaawansowane funkcje wymagają dostępu do internetu, tłumaczenia dłuższych tekstów „kuleją”

Nawigacja

Nie będę pisał o nawigacji samochodowej GPS, bo to odrębny temat. Jednakże często będąc w obcym miejscu musimy znaleźć adres, ulicę lub obiekt, co może nam ułatwić mapa w telefonie.

Mapy Google

- zapewne masz je zainstalowane w telefonie, więc wystarczy ich użyć. Wyszukiwać można nie tylko ulice i adresy ale też różne obiekty: restauracje, muzea, stacje benzynowe, najbliższe bankomaty. Ma funkcję wyznaczania trasy pieszo, rowerem, samochodem, czy z użyciem komunikacji miejskiej (w niektórych miastach). Praktyczna i przydatna aplikacja, niestety jej wadą jest działanie online. Aby mieć dostęp do mapy offline, należy wcześniej ją sobie ściągnąć W trybie offline nie wyznaczymy jednak trasy ani nie wyszukamy obiektów i adresów.

Mapy Google

Mapy Google

Zalety: dostępne w języku polskim, dużo funkcji wyznaczania trasy i wyszukiwania różnorodnych miejsc i obiektów, dostępna właściwie dla każdego miejsca na świecie
Wady: większość funkcji wymaga połączenia z internetem

Maps.me

- świetną alternatywą czy może uzupełnieniem dla map Google mogą być mapy Maps.me. Te darmowe mapy pozbawione są największej wady map Googla – nie wymagają połączenia z internetem aby działać. Również pozwala na szukanie adresów, obiektów (z ciekawszych np. osobliwości miasta, punkty z dostępem WiFi, bankomaty, toalety publiczne), pozwala na wyznaczanie trasy. Aby aplikacja działała, wcześniej należy ściągnąć mapę obszaru (miasta, kraju).

Maps.me

Maps.me

Zalety: dostępne w języku polskim, działa offline, daje możliwość wyszukiwania wielu rodzajów obiektów
Wady: nieco mniej dostępnych funkcji, brak np. nawigowania pieszo, rowerem i komunikacją miejską

Przewodniki

Jeżeli chodzi o aplikacje – przewodniki, najlepiej przejrzeć sobie dostępne przed podróżą i wybrać najlepsze. W zasadzie każdy kraj / każde większe miasto ma swoje dedykowane aplikacje, które różnią się od siebie i nie sposób ich ogólnie opisać. Większość ma pożyteczne funkcje: mapę, opis atrakcji z fotofrafiami, przeglądanie atrakcji wg różnych kategorii, nawigacja komunikacją miejską, bazę użytecznych miejsc (restauracje, hotele, bankomaty itd.). Pozwalają na za

TripAdvisor

Jedną z lepszych aplikacji, dostępną dla dużych miast świata jest TripAdvisor (dawniej wiele aplikacji TripAdvisor City Guide, osobno dla poszczególnych miast). Posiada ona bogatą listę miejsc w danym mieście posortowaną wg kategorii. Każda ma opis, fotografie, dane kontaktowe i godziny otwarcia (jeżeli są dostępne). Korzystając z bazy TripAdvisora są one dostarczane od razu z systemem ocen i rekomendacji użytkowników, więc możemy oszacować na ile dane miejsce jest ciekawe. A w przypadku restauracji czy hotelu oszacujemy przedział cenowy czy standard.

Ciekawszą funkcją aplikacji były trasy piesze, a więc opracowane tematycznie propozycje tras zwiedzania, w obecnej wersji chyba jednak niedostępne, lub nie mogę jej znaleźć. Co ważne aplikacja działa offline, więc po ściągnięciu wcześniej danych nie potrzebujemy już połączenia z internetem.

TripAdvisor

TripAdvisor

Zalety: dostępny w języku polskim, działa offline, imponująca baza obiektów i atrakcji wraz z ocenami i rekomendacjami użytkowników, nawigowanie do punktu, mapy, fotografie, plan komunikacji miejskiej, miejsca w pobliżu, rezerwacje hoteli, restauracji, lotów
Wady: brak nawigowania komunikacją miejską, wymaga rejestracji i logowania

Link: TripAdvisor

Google Goggles, czyli „co ja paczę?”

Stoisz przed jakimś budynkiem i zastanawiasz się na co właśnie patrzysz? Tutaj z pomocą może Ci przyjść aplikacji Google Goggles, czyli wyszukiwarka obrazów. Porównuje ona obraz z aparatu smartfona z obrazkami w internecie, szukając podobnych. Nie działa oczywiście idealnie, ale może się przydać.

Link: Google Goggles

Aplikacje polskie i o Polsce

Istnieją również aplikacje do zastosowania typowo w podróżach po Polsce. Oto kilka z nich.

Mapa turystyczna

Jest to aplikacja będąca mobilną wersją mapy dostępnej na stronie internetowej mapa-turystyczna.pl. Mimo, że z nazwy aplikacji to nie wynika, aplikacja zawiera mapy topograficzne i siatkę szlaków w polskich górach, nie przyda się więc w wycieczkach w doliny. Umożliwia planowanie i nagrywanie przebiegu trasy. Niestety nie działa bez połączenia internetowego, co jest sporą wadą, zwłaszcza że nie zawsze w górach mamy zasięg, nie mówiąc o dodatkowym zużyciu baterii.

Mapa turystyczna

Mapa turystyczna

Zalety: baza większości szlaków górskich, nagrywanie trasy
Wady: wymaga połączenia internetowego, aby działać, dostępne tylko szlaki górskie

Link: Mapa turystyczna

Polskie Szlaki

Polskie Szlaki to aplikacja będąca mobilną wersją serwisu polskieszlaki.pl. Stanowi bazę szlaków i atrakcji turystycznych w całej Polsce. Każdy obiekt zawiera opis oraz położenie na mapie, ocenę użytkowników i fotografie. Możemy szukać szlaków, noclegów, atrakcji, miejsc w pobliżu. Przydatna aplikacja, z uwagi na ogromną bazę (ponad 5000 tys. obiektów), do działania wymaga połączenia internetowego.

Polskie Szlaki

Polskie Szlaki

Zalety: duża baza obiektów i atrakcji, szlaków
Wady: brak funkcjonalności offline, szlaki dostępne jedynie w górach

Link: Polskie Szlaki

Polska Niezwykła

Podobna do powyższej, prosta i praktyczna aplikacja będąca bazą interesujących miejsc na terenie kraju. Miejsca można przeszukiwać wg położenia (szukanie w pobliżu) lub wg miejscowości. Baza miejsc jest obszerna, zawiera opisy i oceny, jest lustrzaną kopią z odpowiednika przeglądarkowego: polskaniezwykla.pl. Autorzy chwalą się bazą zawierającą prawie 40 tys. pozycji.

Polska Niezwykła

Polska Niezwykła

Zalety: duża baza obiektów i atrakcji
Wady: reklamy, brak funkcjonalności offline

Link: Polska Niezwykła

Twój Tatrzański PN

Świetna aplikacja dla wielbicieli polskiej części Tatr (chociaż obejmuje też część słowackich), tworzona przy współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Obejmuje mapę Tatr wraz ze szlakami, możliwością nagrywania trasy, określania lokalizacji. Zawiera bazę szlaków wraz z opisami i fotografiami. Za jej pomocą można też sprawdzić prognozę pogody i szybko wezwać pomoc na szlaku, załączając swoje współrzędne GPS.

Twój Tatrzański PN

Twój Tatrzański PN

Zalety: działa offline po wcześniejszym ściągnięciu map, zawiera mapę wraz ze szlakami i ich opisami, prognozę pogody i przydatne informacje
Wady: nie stwierdziłem :)

Link: Twój Tatrzański PN

 

_____________________________________________________

Znasz inne aplikacje godne polecenia? Napisz w komentarzu! :)

_____________________________________________________


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>